O nás

Historie a současnost


Josefa Kosová a František Kos st.
Josefa Kosová a František Kos st.
Ludmila Kosová a František Kos ml.
Ludmila Kosová a František Kos ml.
Michaela a Libor Kosovi
Michaela a Libor Kosovi

Dne 30. září roku 1930 koupili František Kos st. a Josefa Kosová tuto hospůdku. Vzhledem
k nedostatku financí byli nuceni si vzít půjčku. Když ji po několika letech splatili, stát jim nemovitost sebral.

Kolem roku 1950 zavřeli Františka Kosa st. z důvodu údajného odporu vůči režimu a později také Františka Kosa ml. z důvodu údajné vraždy pana Blažka. 

Hospůdku převzala SD Jednota Čáslav, která zaměstnávala Josefu Kosovou - možná byla pouze jedna pracovní síla. Tehdy před domem stála také benzínová pumpa, o kterou se Kosovi starali. 

V 60. letech 20. století opustila Josefa Kosová a František Kos st. tuto hospůdku a nechali zde pracovat syna Františka Kosa ml. spolu se svou nevěstou Ludmilou Kosovou. 
Ti zde mohli pracovat, protože byli vyučeni v oboru kuchař a číšník.  

V roce 1986 je chtěl starosta vystěhovat a z hospůdky spolu s tehdejší vinárnou udělat obchodní centrum. Realizace se naštěstí nepovedla, poněvadž v roce 1989 režim padl a hospůdku vrátili původnímu majiteli v absolutně katastrofálním stavu. 

V listopadu roku 1992 se hospůdka zavřela ze zdravotních důvodů Ludmily Kosové, která 31. 12. 1992 zemřela. Od této doby začala probíhat celková rekonstrukce provozovny. Dne 10. 4. 1996 zemřel také František Kos ml.

Dne 8. 3. 1998 hospůdku znovu otevřeli Libor Kos (syn Františka a Lidušky) spolu se svou manželkou Michaelou a provozují ji dodnes spolu se svými dcerami Michaelou a Klárou.